“Для antiage важливий антистрес”: інтерв’ю з пластичним хірургом Ростиславом ВаліхновськимРостислав Валіхновський входить у ТОП пластичних та реконструктивних хірургів на території Східної Європи, а його Медичний заклад “Клініка Доктора Валіхновського” з 2013 року перебуває в переліку десяти найкращих медичних закладів України.

Він виступає експертом у найрейтинговіших телевізійних шоу про перетворення і красу, а послухати його особисто можна 5 листопада під час лекторію PROтело від Преображаріума.

valikhnovskiy-rostislav-lyubomirov

Ростислав Любомирович Валихновский

український пластичний та реконструктивний хірург, політичний, громадський діяч

Перед подією ми провели цікаву розмову з лікарем Валіхновським у його клініці.

q

Ростиславе Любомировичу, враховуючи ваш 20-річний досвід у пластичній хірургії та більше 7000 проведених операцій, хочеться почути компетентну відповідь на запитання: який сьогодні загальний рівень пластичної хірургії в Україні з точки зору застосування новітніх методик та рівня підготовки спеціалістів?

A

Нещодавно в Києві пройшов IV Міжнародний конгрес медичного туризму за участі великої кількості іноземних учасників, серед яких були лікарі, представники іноземних структур і компаній, власники іноземних клінік. Так от, під час конгресу реконструктивна та пластична хірургії (разом із репродуктивною медициною, стоматологією, лікуванням дитячого церебрального паралічу та оздоровлення мінеральними водами) були включені в ТОП-5 пріоритетних напрямків медичного туризму України.

Цей факт і мій досвід роботи, у тому числі, на посаді віце-президента Всеукраїнської асоціації пластичних, реконструктивних та естетичних хірургів, яка включає в себе 350 членів та 25 крупних клінік пластичної хірургії, дозволяють стверджувати, що українська пластична хірургія відповідає міжнародним стандартам. До нас приїжджають багато людей з-за кордону, які особисто бачать очевидні результати в тих пацієнтів, які були прооперовані в Україні та індукують “сарафанне” радіо.

Q

За якими критеріями ви б радили обирати клініку та пластичного хірурга людині, яка не має “живих” прикладів серед своїх знайомих?

A

Сучасним критерієм якісної клініки є сертифікація і стандартизація. Так звані сертифікати JCI, якими оцінюються клініки в Європі та Америці, дають можливість пацієнтам бути спокійними за свій вибір. На українських теренах, на жаль, сертифікацію не пройшла жодна клініка. Ліцензія від Міністерства охорони здоров’я України сертифікує медичні заклади і надає перелік юридичних критеріїв, на основі яких пацієнт може сміливо приймати рішення. Але це поверхневий рівень, де-юре. Вимоги до матеріально-технічної бази, сучасне обладнання, сертифікація лікарів, наявність у них вищих категорій у тій галузі хірургії, в якій надається послуга, довідка від санстанції тощо.

Де-факто з точки зору маркетингу є 10 критеріїв, на які пацієнт повинен орієнтуватися при виборі клініки. Перший — тривалість функціонування клініки на ринку. Другий — участь у міжнародних симпозіумах, конференціях, конгресах, семінарах. Кількість проведених хірургічних втручань — третій критерій. Далі — відгуки пацієнтів в онлайн, офлайн та в медійному просторі і статистика ускладнень (клініка обов’язково подає цю інформацію в Міністерство охорони здоров’я). П’ятий — наявність інновацій, технологій, ноу-хау та розробок лише цієї клініки.

doktor-valikhnovskiy-1

Шостий — якість послуг, що надаються. Справа в тому, що якісна пластина хірургія дорога. Якщо для процедури ендопротезування молочних залоз лікар використовує не лідерів ринку виробників (наприклад, Allergan), а дешеві імпланти та шовний матеріал, то ця клініка женеться за мінімізацією затрат із максимізацією прибутків. В Україні велика пластична операція коштує близько 8-12 000 у.о.

Сьомий критерій — наявність у клініці реабілітаційної бази, арсеналу терапевтичних засобів, установки по ультразвуковому лікуванню, фонофорезу, електрофорезу, інфрачервоні лазери, гелій-неонові лазери. Восьмий — якісний контракт, у якому прописані всі ризики, можливі ускладнення після операції, і повний пакет офіційної бухгалтерії. Дев’ятий — атмосфера в самій клініці, якість спілкування з лікарем на консультації та колективом. Цей критерій, звісно, не основний, але клієнтоорієнтованість, на мою думку, — важлива. І останній критерій — медійна присутність та публічні відносини. Клініка повинна бути соціально активною, дбати про свою репутацію. У такому випадку клініка не буде робити неякісних речей, які можуть обернутися скандалом.

Q

Які пластичні операції вважаються складними та небезпечними з точки зору післяопераційного відновлення, можливих ускладнень та невідповідності між очікуваним і реальним результатом?

A

Пластична, реконструктивна та естична хірургії — це три “кити”, три різних напрямки хірургії. Зокрема реконструктивна хірургія, на якій спеціалізується наша клініка, вважається найскладнішою. Це хворі з пухлинами на тілі, пацієнти, які потребують довгого і тривалого виходження, вирощування шкіри, застосування методу дермотензії (метод вирощування шкіри після видалення молочних залоз при захворюванні раком).

Якщо операція проводиться на обличчі, оперуються великі об’єми тканин, обличчя активно постачається кров’ю, тому існує високий ризик гематомності. При ліпосакції (видалення великих об’ємів жиру) не виключена жирова емболія (закупорення судин краплинами жиру — прим. журн.), що може бути загрозою для життя. Під час ліпосакції надважливою є стерильність антисептика, асептика, яка запобігає потраплянню інфекції в рану, сприяє загоєнню і реабілітації.

Високими є ризики підтяжок обличчя: при первинній підтяжці (не з моєї лікарської практики) я бачив випадки двостороннього паралічу лицьового нерва, коли під час операції був перерізаний нерв і у пацієнта зараз відсутні міміка і носогубна складка, провисають нижні повіки, не закривається очна щілина, постійна сльозотеча... Людина стає інвалідом...

Загалом існують три групи ризиків: пов’язані з помилкою лікаря та клініки, невиконання пацієнтом рекомендацій клініки (пацієнти на третій день після операції починають інтенсивно займатися спортом чи спускатися з аквалангом на дно Червоного моря) та супутня патологія (наприклад, діабет, атеросклероз).

Q

Як часто ви виправляєте “роботу” своїх колег? Чи можливо взагалі відкоригувати наслідки невдало проведених операцій?

A

Можливо все. “Вирішення надскладних клінічних завдань” — це слоган нашої клініки, що означає, що ми вирішуємо всі питання в області реконструктивної хірургії, у тому числі набутих деформацій тіла (опіки, катастрофа, побутові, кульові, ножові травми, удар електрострумом), а також вроджених та набутих деформацій тіла, які виникають в результаті генетичних поломок.

До надскладних клінічних завдань належить і допомога групі пацієнтів із ятрогенними пошкодженнями — ушкодження тіла в результаті неефективного та неякісного хірургічного втручання. Неякісно проведена ліпосакція, невдало підтягнена молочна залоза, після абдомінопластики розійшовся шов… Або, коли тричі неправильно зробили ніс, видалили майже всі хрящі. Такі випадки рідкісні, але трапляються, особливо закордоном.

Q

До вас приходять по красу і молодість. Є випадки, коли хірургічне втручання помітне, а часом вагаєшся — виглядає людина гарно, слідів пластики непомітно. Як вважаєте: чи може людина зберегти молодість на довгі роки винятково природнім способом? Правильне харчування, режим, фізичне навантаження тощо.

A

Таке можливо. Ринок апаратної та ін’єкційної косметологій розвивається надшвидкими темпами, навіть у порівнянні з пластичною хірургією. І велику частку ринку “відкушує” у пластичної хірургії. Близько 40% проблем із омолодженням на сьогодні можна вирішити за допомогою косметологів, естетистів, ін’єкціоністів.

Q

Які зміни на обличчі в першу чергу сигналізують про наближення старості?

A

Тургор шкіри. Якщо відкидати другорядні причини, а розглядати старіння як природній фізіологічний процес, то про вікові зміни свідчитимуть збільшення кількості зморшок, провисання шкіри в області носогубної складки і підборіддя, “сповзання” щік та вилиць. Загалом обличчя стає більш квадратним, ніж трикутним, але ж закони гравітації ніхто не відміняв. Не треба відразу бігти за нитками, ботоксом чи до хірурга. За моїми спостереженнями у 70% випадків через агресивну рекламу таких швидких засобів омолодження виникає залежність у пацієнтки від таких процедур. При цьому люди забувають, що існує й інша сфера послуг, яка дозволяє залишатися молодою на довгі роки.

Ростислав Валіхновський 2

Сучасній людині не завжди легко виділити час на правильне харчування, фізичні навантаження, акватерапію, лікування голодуванням чи дотримання посту. Але регуляція режиму навантажень та антистрес якраз і є важливими для antiageing. Від стресу ми не в змозі захиститися, сховатися. Але для усунення його негативного впливу на нас, вкрай важливо робити альтернуючий графік роботи і відпочинку. Знати, коли працювати, а коли — відпочити. Трудоголіки спалюють самі себе.

Погляньте: якщо потерти легенько долонею однієї руки іншу, то буде приємно. Якщо почати терти сильніше, то шкіра нагріється. А коли вже почати терти інтенсивно, то на руці утвориться еритема (почервоніння). Потрете добу — потріскаються судини, утвориться набряк, зітреться шкіра на обох руках. Є дозування — буде комфорт.

Як лікар, через якого пройшли 170 тисяч пацієнтів (а це більше, ніж населення Рейк’явіка), можу сміливо стверджувати, що краще вчитися на чужих помилках або у досвідчених людей. Тому особливо в молодому віці треба розуміти, що потрібно себе берегти. Бо хвора людина вже нікому нецікава, окрім кількох рідних, які перебувають поруч, незважаючи ні нащо. Людина вибуває з графіка і це стає трагедією. І трапитися це може з кожним.

Q

Наскільки реальними є прогнози про більш широке використання малоінвазивних методів втручання у пластичній хірургії?

A

Прогнози хороші якраз щодо використання малоінвазивних методів у косметології: ендоскопічіні ліфтинги обличчя, лазерна ліпосакція, методи ін’єкцій філлерів, ліпофілінгу (введення клітин з власної жирової тканини). Щодо ліпофілінгу: проводиться ліпосакція, центрифугування жиру, відділення плазми, після чого клітинна маса вводиться у правильне місце на правильну глибину з правильним тиском і в достатній кількості, щоб культура жирових клітин прижилася.

Доктор ВалихновскийЩо ще? Хімічний пілінг, лазерне шліфування, видалення рубців, пересадка шкіри. Цікавою є методика відновлення об’єму молочної залози власною жировою тканиною. В якості альтернативи імплантам.

Існує так звана “ін’єкційна ринопластика”, коли не здійснюється відкриття носа, тобто не мобілізується шкірно-жировий клапоть, а нерівності виправляються за рахунок ін’єкцій спеціальних препаратів, які вводяться час від часу або на все життя.

Пересадка волосся зі старої класичної методики перетворилася на мініінвазивний метод. Раніше потрібно було в потиличній ділянці взяти повноцінний шкірно-жировий клапоть і потім поділити на фолікули (мікрографти), щоб відразу пересадити в мікронадрізи в області андрогензалежного облисіння і чоловікам, і жінкам. Зараз цей метод перетворився у, можна сказати, “атавізм”. Бо на сьогоднішній день вже існує хірургічний інструментарій — мікропанч чи мікроскальпель, який дозволяє брати волосся на потилиці відразу мікрографтами, не розділяючи їх поза тілом пацієнта. На місці забору утворюються невеликі цяточки, які по суті є точковими рубцями. Враховуючи те, що волосся росте від 0,5 см за місяць, то наслідки цієї операції зникають дуже швидко.

Q

Ви можете спрогнозувати, які інноваційні методи в пластичній хірургії очікують на нас у найближчому майбутньому? Наприклад, цілковита відмова від силікону?

A

Вважаю, що стрімко набирає розвитку методика лікування власними стовбуровими клітинами (підкреслюю, не абортивними). За цією методикою є багато позитивних прогнозів. Не можу стверджувати, що це 100% панацея від всіх хвороб, але в цьому є раціо.

Наприклад, використовуються клітини жирової тканини, клітини кісткового мозку і крові. У цих 3 локаціях є достатня кількість стовбурових клітин. Виділяємо клітини і вводимо назад у високій концентрації. Хороші результати помітні з точки зору омолодження, і локально, і загалом усього тіла.

Ростислав Валіхновський 4

На прощання Ростислав Валіхновський пообіцяв, що під час лекторію PROтело планує розповісти слухачам винятково цікаві речі, що точно створить “ефект розірваної бомби”. Хірург обіцяв — значить так і буде.

Деталі лекторію PROтело від Преображаріума можна дізнатися тут.